Clubul Sportiv „Marea Neagra“, locul I la Campionatul Naţional de Karate pentru Copii si Tineret

Duminică 14.10.2012 la Sala din Complexul Olimpic de la Izvorani s-a desfăşurat Campionatul naţional de karate pentru copii şi tineret al stilului „Shito-Ryu” de la Federaţia Română de Karate (WKF). La campionat au participat 185 de sportivi din 16 cluburi de Karate „Shito-Ryu”.

Din C.S. „Marea Neagră” Constanţa au participat 4 sportivi care au obţinut următoarele rezultate:

–BOCAI VLAD, copii 7 ani, locul 1 la Kata individual.

–BOCAI TUDOR, copii 10-11 ani, locul 3 la Kumite individual.

„Vlad Bocai la prima sa participare la concursurile de Karate, a obţinut titlul de campion naţional. Chiar dacă este un copil, acesta s-a comportat foarte bine, nu a avut emoţii şi a respectat toate indicaţiile primite. Este elev la clasa I, la Şcoala Generală nr. 5 din Mangalia, practică artele marţiale de la vîrsta de 5 ani, iar în luna decembrie va împlini 8 ani. Fratele său mai mare a obţinut locul 3 la o categorie de vîrstă mult mai grea, cu un număr foarte mare de participanţi. În perioada următoare conducerea clubului va face o analiză a rezultatelor, va viziona filemele cu meciurile desfăşurate şi se vor lua o serie de măsuri pentru a creşte nivelul de pregătire a sportivilor. Considerăm aceste rezultate ca fiind bune şi vom pregăti în continuare sportivi la această disciplină sportivă, vom participa şi la alte campionate de Karate“, a declarat presedintele clubului, Florin Iordanoaia.