Zeci de cereri venite din partea cetățenilor Mangaliei de a-și cumpăra terenurile de sub case, aprobate în ședința de astăzi: „Au fost ținute la sertar”

Semiran Abdurefi, Leonard Tănase

Zeci de cereri venite din partea cetățenilor de a-și cumpăra terenurile aflate sub case au fost ținute, la sertar, de funcționarii Primăriei conduse de Cristian Radu. Asta spun consilierii locali din Mangalia care, astăzi, au aprobat circa 50 de astfel de cereri, unele vechi de ani de zile.

Referitor la acest subiect, consilierul USR, Semiran Abdurefi, a declarat, la finalul ședinței ordinare a avut loc astăzi, 28 noiembrie:

Au fost cereri pe care Comisia de Urbanism le-a solicitat funcționarilor din primărie pentru a ști care sunt cererile cetățenilor care stau în sertar de ani de zile.

Aceste peste 50 de proiecte pe care le-am avut pe ordinea de zi, consider că sunt o reparație morală față de oamenii care au așteptat de ani de zile să-și cumpere terenul pe care și-au edificat casa.

Oamenii au concesionat terenul de la primărie, au plătit ani de zile aceste concesiuni și normal și corect este ca aceștia să-și dobândească prin vânzare, la prețul pieței, aceste suprafețe de teren care le aparțin.

Este o reparație morală faptul că acești oameni au reușit în sfârșit, astăzi, să-și vadă visul împlinit. Oamenii vor fi proprietari pe terenurile și casele lor, în condițiile în care au investit acolo, în condițiile în care ei au preluat niște terenuri în pârloagă, terenuri pe care au adus utilități, au ridicat case.

Mă bucur pentru ei, pentru că sărbătorile îi vor prinde în casele lor, pe terenurile care acum le aparțin“.

Leonard Tănase (AUR): „Prin sertarele primăriei sunt alte sute de astfel de cereri”

Consilierul Leonard Tănase a vorbit despre nenumăratele cereri analizate în comisia de urbanism, venite din partea oamenilor, unele dintre acestea formulate în urmă cu mai mulți ani.

Oamenii așteptau să își cumpere terenurile de foarte mulți ani.

Am avut peste 50 de puncte, iar alte proiecte vor intra în celelalte ședințe.

Sunt convins că, prin pivnițele Vaticanului, prin sertarele primăriei sunt zeci, sute de astfel de cereri ale cetățenilor„.