20 aprilie 2024

Tolea Ciumac, castigator in confruntarea cu constanteanul Catalin Marin

Duminică 17.03.2013, la Parcul Expoziţional din Constanţa s-a desfăşurat ediţia a doua a turneului „Total Contact 2” „Noaptea Campionilor”. Ediţia a fost organizată de către C.S. „Sakura” Constanţa şi Asociaţia Română de Kung-Fu.

2.MARIN CĂTĂLIN                           C.S. SAKURA CONSTANTA

<<Turneul a fost organizat în condiţii deosebite, conducerea C.S. „Sakura” Constanţa a făcut eforturi foarte mari pentru a organiza foarte bine acest turneu. Marea majoritate a meciurilor au fost de un înalt nivel tehnic, sportivii luptînd cu dăruire şi dorinţa de a cîştiga. 4 din cele 7 locuri I au fost cîştigate de sportivii de la C.S. „Sakura” Constanta, antrenor Valeriu Ariton. La final sportivii au primit diplome, medalii, cupe şi bani. Cel mai frumos meci a fost cel dintre sportivii Silviu Sanchi şi Adrian Roşca, care ar fi putut să fie foarte bine şi o finală de campionat mondial de arte marţiale de contact.  Meciul „vedetă” al serii a fost cel dintre sportivii Tolea Ciumac şi Cătălin Marin. În ciuda unor zvonuri venite de la Bucureşti, în sensul că sportivul basarabean nu se mai antrenează, că nu ar fi în formă, acesta a venit pregătit şi motivat ca să cîştige. Lupta dintre cei doi, chiar dacă nu a fost una spectaculoasă, a fost o luptă foarte dură şi de un înalt nivel tehnic. Lăsînd la o parte supărarea că sportivul constăţean a pierdut, considerăm că totuşi experienţa şi determinarea şi-au spus cuvîntul.

În curînd va fi efectuată o analiză a rezultatelor, a implicaţiilor şi a costurilor foarte mari ale unui astfel de turneu şi se va lua o decizie legată de continuarea acestui gen de concursuri sportive, în Constanţa sau în alte localităţi din ţară“, afirma presedintele A.R.K., Florin Iordanoaia.