Președintele USR Mangalia, Semiran Abdurefi: „În plină pandemie, Primăria refuză ajutorul cetățenilor și nu oferă plata cu cardul la ghișeele de taxe și impozite!”
Într-o postare publică, președintele USR Mangalia arată că: „In martie, anul curent, ceream primarului
Mangaliei sa permită plata taxelor la ghișeu cu cardul. Uite ca, proiectul USR pentru obligativitatea asigurării opțiunii de plata cu cardul, a trecut în Senat. După cum ne-a obișnuit până acum, Primăria Mangalia tratează în bătaie de joc cetățenii orașului, care doresc să își plateasca la timp taxele și impozitele.

Deși suntem în plină pandemie și toate organizațiile de sănătate recomandă folosirea cardurilor în detrimentul banilor cash, pentru a limita răspândirea virusului COVID-19, primăria Mangalia refuza să vină în ajutorul mangalienilor și nu oferă nici macar anul acesta posibilitatea de plată cu cardul, acest lucru ducând la formarea unor cozi zilnice în fața departamentului de impozite și taxe ale primăriei.
Cerem primarului Mangaliei, Radu Cristian, să permită de îndată cetățenilor plata cu cardul la terminalele POS pe care primăria le are deja!”



Ieri, în Senat, am adoptat proiectul de lege USR PLUS, care obligă instituţiile publice şi companiile aferente să accepte plata cu cardul şi cea online, prin platforme precum ghișeul.ro.
Prin modernizare și digitalizare aducem instituțiile statului în prezent, unde plățile online nu mai sunt o noutate, fiind chiar o opțiune din ce în ce mai utilizată de către noi toți.


