4 mai 2024

Pugilistul Ionuţ Vulpe din Mangalia, campion naţional de seniori

În perioada 13 – 15 octombrie, s-a desfăşurat la Brăila, Campionatul Naţional de Box  pentru seniori. La startul competiţiei, au luat parte 62 de sportivi din peste 20 de cluburi de box din ţară. Pe ringul brăilean, a urcat şi sportivul de la malul mării, Ionuţ Vulpe, antrenat de Nicolae Chioveanu. Legitimat la Box Club Callatis Mangalia, el a reuşit performanţa de a obţine medalia de aur, la categoria 49 kg, după meciuri pe care le-a câştigat cu uşurinţă. Ionuţ Vulpe s-a impus în faţa competitorilor săi, atât în semifinală, cât şi în finală, urcând astfel pe prima poziţie a podiumului de concurs. În semifinală a boxat cu Ştefan Gabriel de la C.S. Târgovişte, finalizând meciul, încă de la prima repriză, prin knockout. În finală, sportivul a boxat cu Dragoş Manu de la C.S.M. Buzău, pe care l-a învins la puncte cu 3-0.

Anul acesta, la Campionatul Naţional de box pentru seniori, judeţul Constanţa a obţinut medaliile de aur, argint şi bronz. Aurul i-a revenit sportivului Ionuţ Vulpe, de la Callatis Mangalia (antrenor, Nicolae Chioveanu), la categoria 46-49 kg; medalia de argint a fost câştigată de Ştefan Marcu (CS Farul Constanţa, antrenor, Mihai Constantin), la categoria 60 kg, iar bronzul a fost obţinut de Cezar Andrieş (CS Năvodari; antrenori, Ablalim Ferodin şi Marcel Jipeanu), la categoria 64 Kg.