14 mai 2024

Sportivii de la Callatis Fight Club Mangalia au obţinut 28 de medalii la „Cupa Danubius” la Jiu Jitsu Brazilian

jiu jittsu aprRecent, a avut loc la Braila a 5-a ediţie a Campionatului de Jiu Jitsu Brazilian, „Cupa Danubius”, eveniment ce adunat un număr de peste 350 de sportivi atât din ţară, cât şi de peste hotare. Coordonatorul Callatis Fight Club, antrenorul George Trandafirescu a declarat că la această competiţie Mangalia s-a prezentat cu un lot numeros de 29 de sportivi. „Am reuşit să câştigăm un număr de 28 de medalii, dupa cum urmează:

Vasiliu Eduard Marian ( 2009 )      – 40kg

Competiţia a fost una dificila în special din cauza numărului mare de sportivi, cât şi a duratei de desfăşurare (8ore). A fost foarte greu să se menţină focusul sportivilor pe toată durata concursului, dar la final rezultatele au fost bune. Cu toate că am avut 3 medalii de aur ratate „la mustaţă”, sportivii noştri pierzând la un singur avantaj, am reuşit să câştigăm Locul 1 pe echipe la copii. Ţin să mulţumesc pe această cale colegului meu Tudor Liviu Sebastian, părinţilor minispartanilor pentru implicare, coordonatorului de la Bucureşti, Florin Cernat şi tuturor celor care ne sprijină. Am deschis sezonul competiţional 2017 foarte bine şi vreau ca pe tot parcursul anului sportivii din Mangalia să urce pe podium cât mai des.”